VÖBAM - Din källa till den äldre bild- och kartvärlden. - Regeringsgatan 77, Mån-Fre 12-18, 08-102121.
Liknande objekt.

Byggnad vid Kungsportsavenyen. Hörnet af Storgatan. - O. A. Mankell 1884.

Byggnad vid Kungsportsavenyen. Hörnet af Storgatan.
O.A. Mankell pinx et lith.
Central-Tryckeriet Stockholm.
1884.
Färglitograferad plansch ur 'Göteborg. Aquarelle lithografier. 1884.'
Storlek: 25x19 cm. Bildytans bredd x höjd.
Huset eges af hrr grosshandlarne Wilh. och Aug. Röhss, och blef färdigbyggdt 1879 af byggmästaren P. J. Rapp efter ritningar af arkitekten J. A. Westerberg.

Pris: 800 SEK - 41413 - Se bild.


Krontorp - U. Thersner.

Krontorp
Fordna och närvarande Sverige.
No.3 Litografi
Värmland

Pris på förfrågan. - 29091


von Chemnitz - C. H. Tersmeden ca 1900.

von Chemnitz
Adl. ätten N:417.
Adlad 20/1 1648.
Intr. 1649.
Från Mark Brandenburg.
+
Handmålat original från ca år 1900 på papper. Målat bl.a. med silver- och guldfärger. Vackert arbete.

Storlek ca 16x22 cm.

Skölden finns även som faksimil i färgtryck på 160 grams papper, format A3, pris 300:-

Pris: 2500 SEK - 36566 - Se bild.


Tersmeden gav under 1890-talet ut hos Fahlcrantz 'Kalender öfver i Sverige lefvande ointroducerad adel, svensk och utländsk' och dessa bilder är med största sannolikhet framställda som original till en aldrig utgiven adelskalender över introducerad adel.


'Rosendahls Hufvudkontor och magasin.' - Gustaf Pabst 1870-1879.

'Rosendahls Hufvudkontor och magasin.'
Sveriges industriella etablissementer. Plansch nr. XLVII.
Färglitograferad plansch ur 'Sveriges industriella etablissementer' av Gustaf Pabst.
Utgiven av Kjellberg & Åströms förlag. och tryckt hos Tr. h. Schlachter & Seedorff, Stockh. ca 1870-1879.
Storlek: 22x14,5 cm, bildytans bredd x höjd, med marginaler 31x23,5 cm.

Pris på förfrågan. - 39688 - Se bild.


Gustaf Pabst bilder ur 'Sveriges industriella etablissementer' utgör kanske höjdpunkten
av industribilder i Sverige. Färglitografierna är vackra och inbjudande och bildernas
komposition är överlag genuint trevlig.


Hertigdömet Dalarnes vapen - Svecia Antiqua et Hodierna.

»Insigne Ducatus Dalkarliae»


Kopparstick av Müller 1696.
* II: 44. Hertigdömet Dalarnes vapen.
Två korslagda pilar i röd sköld med en hertiglig (grevlig) krona i övre vinkeln, därbakom en vapenmantel och överst en krona sådan som den nyssnämnda.

Pris på förfrågan. - 35486 - Se bild.


Med * utmärkes att kopparplåten till planschen finns bevarad i Nationalmuseum. Hänvisningar till sidnummer avser 1924 års upplaga.
Priset avser originalupplagan, senare upplagor kan finnas till lägre pris.


Adelcrantz - C. H. Tersmeden ca 1900.

Adelcrantz
Adl. ätten N:1469.
Adlad 25/10 1712.
Intr. 1719.
Svensk släkt, förut Törnkvist & Forsenwald.
+1766
Handmålat original från ca år 1900 på papper. Målat bl.a. med silver- och guldfärger. Vackert arbete.

Storlek ca 16x22 cm.

Skölden finns även som faksimil i färgtryck på 160 grams papper, format A3, pris 300:-

Pris: 2500 SEK - 36481 - Se bild.


Tersmeden gav under 1890-talet ut hos Fahlcrantz 'Kalender öfver i Sverige lefvande ointroducerad adel, svensk och utländsk' och dessa bilder är med största sannolikhet framställda som original till en aldrig utgiven adelskalender över introducerad adel.


Torsjö - Hallands Läns Hushållningssällskap 1917-25.

Torsjö
Ekonomisk karta över Hallands län upprättad av Rikets allmänna kartverk åren 1917-25. Skala 1:20 000.
Utgiven åren 1922-27 på bekostnad av Staten och Hallands Läns Hushållningssällskap.
Fotolitogr. och tryckt vid Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm.
Med teckenförklaring på bladet.
Storlek: 52x48 cm, bredden x höjden.

Pris: 400 SEK - 41618


Rosersberg - U. Thersner.

Rosersberg
Fordna och närvarande Sverige.
No.18 Akvatint. Bilden tecknad av U. Thersner 1824
Uppland

Pris på förfrågan. - 29166


Kongl. Göta Lifgarde - 'Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare' ca 1900.

311. Porträttgalleri - Kongl. Göta Lifgarde.
Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare
10 motiv varav 15 porträtt. Planschen med tryckt ramverk i jugendstil.
Originaltryck, utförd i ljustryck mellan 1890 och 1910.
Storlek ca 40 x 55 cm varav bildyta ca 30 x 45.
Carl XIV Johan.
Oscar I.
Carl XV.
Oscar II.
Prins Gustaf.
Prins Eugen.
Falkman J. L. A. 1901.
Lagerberg, C. S. 1866-1880.
Lagerberg, G. O. F. 1880-1888.
Lindecreutz, C. G. R. 1861-1866.
Lorichs, C. F. 1817-1851.
Lovén, P. C. L. 1898-1901.
Nauckhoff, S. W. 1851-1861.
Rudbeck, J. Z. 1888-1896.
von Schulzenheim. 1810-1817.
Uniformsbilder 1816, på 1830-talet, 1888 samt 'Borgen'.

Pris: 900 SEK - 29884


Kinne Klefva, Kinna kontrakt. - E. Wennerblad 1890.

Kinne Klefva kyrka, Kinna kontrakt.
Skara stifts kyrkor under de sista årtiondena af 1800-talet. 77.
VÖBAM innehar hela restupplagan av Ernst Wennerblads bilder vilka legat orörda alltsedan tryckningen i början av 1900-talet.
Storlek: 20x15 cm, bredden x höjden.
Kinne Klefva moderkyrka (603 inv.) sedan 1870 gemensam för moderförsamlingen och Sils annexförsamling, ligger på Kinnekulles nedersta afsats 1 km. söder om Klefva förra kyrka och 2,5 km. nordväst om Sils likaledes vid sammanbyggnaden nedrifna kyrka, som legat strax väster om Silboholm. Den var troligen mycket gammal och hade takryttare med spetsig spira. Kyrkan är byggd i rundbågsstil, stor och vacker, täckt med skiffer. Utsigten från kyrkogården är vidsträckt åt östra sidan. Teckningen är tagen från nordost.

Pris: 200 SEK - 35974


Det finns även möjlighet att köpa bild på akvarellpapper - kraftigt förstorad och helt handkolorerad med akvarellfärger. Begär offert på den kyrka Du är intresserad av.



Karta öfver Stockholm. - 1904.



Adlerfelt - C. H. Tersmeden ca 1900.


Grevskapet Dalslands vapen - Svecia Antiqua et Hodierna.

»Insigne Comitatus Daaliae»
Kopparstick av Müller 1697.
* III: 73. Grevskapet Dalslands vapen.
Planschen visar en gående oxe, ovan vilken svävar en grevlig (friherrlig) krona.

Pris på förfrågan. - 35820 - Se bild.
Europa - Nordeuropa - Sverige - Dalsland


Med * utmärkes att kopparplåten till planschen finns bevarad i Nationalmuseum. Hänvisningar till sidnummer avser 1924 års upplaga.
Priset avser originalupplagan, senare upplagor kan finnas till lägre pris.


Lista över bilder samt några artiklar om 'Suecia Antiqua' och Erik Dahlberg.


P.g.a. problem med beställningsformuläret, maila oss direkt på info@vobam.se och ange objektets idnummer (femsiffriga numret bredvid priset) och Ditt namn, adress och mobilnummer så återkommer vi inom tre dagar. Om vi inte hört av oss ring på 08-102121.

Frakt- och betalningsvillkor.

Förfrågan / beställning besvaras normalt inom tre arbetsdagar.

Kända kunder och institutioner betalar mot faktura. Beställningar under 500 SEK inkl. frakt skickas mot faktura förutsatt att mottagarens kontaktuppgifter är verifierbara.

Beställda varor skickas i stafett eller pappkuvert som brev i möjligaste mån. Normal fraktkostnad för inrikes brevförsändelser är 70 SEK och inkl. förutom porto även packmaterial. Utrikes försändelser samt varor som inte kan skickas som brev debiteras högre fraktkostnad.

Ramade varor skickas ej, endast upphämtning i butik.

VÖBAM tar EJ kredit-/kontokort. Betalning sker till vårt plusgiro eller via paypal eller kontant i butiken.

VÖBAM förbehåller sig rätten till fakturerad vara tills full betalning erlagts.